AUSTRALIAN OPEN
Monday 18th to Sunday 31st January 2010.
MENS SINGLES - FINAL
1 - Roger Federer (SUI)
def
5 - Andy Murray (GBR)
6-3 6-4 7-6

WOMENS SINGLES - FINAL
1 - Serena Williams(USA)
def
Justine Henin(BEL)
6-4 3-6 6-2

MENS DOUBLES - FINAL
1 - Bob Bryan(USA) / Mike Bryan(USA)
def
2 - Daniel Nestor(CAN) / Nenad Zimonjic(SRB)
6-3 6-7 6-3

WOMENS DOUBLES – FINAL
2 - Venus Williams(USA) / Serena Williams(USA)
def
1 - Cara Black(ZIM) / Liezel Huber(USA)
6-4 6-3

MIXED DOUBLES - FINAL
1 - Cara Black (ZIM) / Leander Paes (IND)
def
Ekaterina Makarova (RUS) / Jaroslav Levinsky (CZE)
7-5 6-3

JUNIOR BOYS SINGLES - FINAL
14 - Tiago Fernandes(BRA)
def
Sean Berman(AUS)
7-5 6-3

JUNIOR GIRLS SINGLES - FINAL
6 - Karolina Pliskova(CZE)
def
Laura Robson(GBR)
6-1 7-6

JUNIOR BOYS DOUBLES - FINAL
Justin Eleveld(NED) / Jannick Lupescu(NED)
def
2 - Kevin Krawietz(GER) / Dominik Schulz(GER)
6-4 6-4

JUNIOR GIRLS DOUBLES - FINAL
Jana Cepelova(SVK) / Chantal Skamlova(SVK)
def
1 - Timea Babos(HUN) / Gabriela Dabrowski(CAN)
7-6 6-2

MENS WHEELCHAIR SINGLES - FINAL
1 - Shingo Kunieda(JPN)
def
2 - Stephane Houdet(FRA)
7-6 2-6 7-5

WOMENS WHEELCHAIR SINGLES - FINAL
1 - Korie Homan(NED)
def
2 - Florence Gravellier(FRA)
6-2 6-2

MENS WHEELCHAIR DOUBLES - FINAL
2 - Stephane Houdet(FRA) / Shingo Kunieda(JPN)
def
1 - Maikel Scheffers(NED) / Robin Ammerlaan(NED)
6-2 6-2

WOMENS WHEELCHAIR DOUBLES – FINAL
Florence Gravellier(FRA) / Aniek Van Koot(NED)
def
2 - Lucy Shuker(GBR) / Daniela Di Toro(AUS)
6-3 6-7

QUAD WHEELCHAIR SINGLES – FINAL
Peter Norfolk(GBR)
def
David Wagner(USA)
6-2 7-6

QUAD WHEELCHAIR DOUBLES – FINAL
Nicholas Taylor(USA) / David Wagner(USA)
def
Peter Norfolk(GBR) / Johan Andersson(SWE)
6-2 7-6
SEEDWATCH - Mens Singles

1 - Roger Federer (SUI) - CHAMPION
2 - Rafael Nadal (ESP) - Eliminated Quarter Final
3 - Novak Djokovic (SRB) - Eliminated Quarter Final
4 - Juan Martin Del Potro (ARG) - Eliminated Round 4
5 - Andy Murray (GBR) - Runner Up
6 - Nikolay Davydenko (RUS) - Eliminated Quartr Final
7 - Andy Roddick (USA) - Eliminated Quarter Final
8 - Robin Soderling (SWE) - Eliminated Round 1
9 - Fernando Verdasco (ESP) - Eliminated Round 4
10 - Jo-Wilfried Tsonga (FRA) - Eliminated Semi Final
11 - Fernando Gonzalez (CHI) - Eliminated Round 4
12 - Gael Monfils (FRA) - Eliminated Round 3
13 - Radek Stepanek (CZE) - Eliminated Round 1
14 - Marin Cilic (CRO) - Eliminated Semi Final
15 - Gilles Simon (FRA) - Withdrawn
16 - Tommy Robredo (ESP) - Eliminated Round 1
17 - David Ferrer (ESP) - Eliminated Round 2
18 - Tommy Haas (GER) - Eliminated Round 3
19 - Stanislas Wawrinka (SUI) - Eliminated Round 3
20 - Mikhail Youzhny (RUS) - Eliminated Round 3
21 - Tomas Berdych (CZE) - Eliminated Round 2
22 - Lleyton Hewitt (AUS) - Eliminated Round 4
23 - Juan Carlos Ferrero (ESP) - Eliminated Round 1
24 - Ivan Ljubicic (CRO) - Eliminated Round 3
25 - Sam Querry (USA) - Eliminated Round 1
26 - Nikolas Almagro (ESP) - Eliminated Round 4
27 - Philipp Kohlschreiber (GER) - Eliminated Round 3
28 - Jurgen Melzer (AUT) - Eliminated Round 1
29 - Viktor Troicki (SRB) - Eliminated Round 2
30 - Juan Monaco (ARG) - Eliminated Round 3
31 - Albert Montanes (ESP) - Eliminated Round 3
32 - Jeremy Chardy (FRA) - Eliminated Round 1
SEEDWATCH - Womens Singles

1 - Serena Williams (USA) - CHAMPION
2 - Dinara Safina (RUS) - Eliminated Round 4
3 - Svetlana Kuznetsova (RUS) - Eliminated Round 4
4 - Caroline Wozniacki (DEN) - Eliminated Round 4
5 - Elena Dementieva (RUS) - Eliminated Round 2
6 - Venus Williams (USA) - Eliminted Quarter Final
7 - Victoria Azarenka (BLR) - Eliminated Quarter Final
8 - Jelena Jankovic (SRB) - Eliminated Round 3
9 - Vera Zvonareva (RUS) - Eliminated Round 4
10 - Agnieszka Radwanska (POL) - Eliminated Round 3
11 - Marion Bartoli (FRA) - Eliminated Round 3
12 - Flavia Pennetta (ITA) - Eliminated Round 2
13 - Samantha Stosur (AUS) - Eliminated Round 4
14 - Maria Sharapova (RUS) - Eliminated Round 1
15 - Kim Clijsters (BEL) -Eliminated Round 3
16 - Na Li (CHI) - Eliminated Semi Final
17 - Francesca Schiavone (ITA) - Eliminated Round 4
18 - Virginie Razzano (FRA) - Eliminated Round 1
19 - Nadia Petrova (RUS) - Eliminated Quarter Final
20 - Ana Ivanovic (SRB) - Eliminated Round 2
21 - Sabine Lisicki (GER)- Eliminated Round 2
22 - Daniela Hantuchova (SVK) - Eliminated Round 3
23 - Dominika Cibulkova (SVK) - Eliminated Round 1
24 - Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) - Elimin Rnd 2
25 - Anabel Medina Garrigues (ESP) - Eliminated Rnd 1
26 - Aravane Rezai (FRA) - Eliminated Round 2
27 - Alisa Kleybanova (RUS) -Eliminated Round 3
28 - Elena Vesnina (RUS)- Eliminated Round 1
29 - Shahar Peer (ISR) - Eliminated Round 3
30 - Kataryna Bondarenko (UKR) - Eliminated Round 2
31 - Alona Bondarenko (UKR) - Eliminated Round 4
32 - Carla Suarez Navarro (ESP) - Eliminated Round 3

Justine Henin (BEL) - Runner Up