SEEDWATCH - Mens Singles

1. Novak Djokovic (SRB) - CHAMPION
2. Rafael Nadal (ESP) - Runner Up
3. Roger Federer (SUI) - Eliminated Semi Finals
4. Andy Murray (GBR) - Eliminated Semi Finals
5. David Ferrer (ESP) - Eliminated Quarter Finals
6. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) - Eliminated Round 4
7. Tomas Berdych (CZE) - Eliminated Quarter Finals
8. Mardy Fish (USA) - Eliminated Round 2
9. Janko Tipsarevic (SRB) - Eliminated Round 3
10. Nicolas Almagro (ESP) - Eliminated Round 4
11. Juan Martin Del Potro (ARG) - Eliminated Quarter Finals
12. Gilles Simon (FRA) - Eliminated Round 2
13. Alexandr Dolgopolov (UKR) - Eliminated Round 3
14. Gael Monfils (FRA) - Eliminated Round 3
15. Andy Roddick (USA) - Eliminated Round 2
16. John Isner (USA) - Eliminated Round 3
17. Richard Gasquet (FRA) - Eliminated Round 4
18. Feliciano Lopez (ESP) - Eliminated Round 4
19. Viktor Troicki (SRB) - Eliminated Round 2
20. Florian Mayer (GER) - Withdrawn
21. Stanislas Wawrinka (SUI) - Eliminated Round 3
22. Fernando Verdasco (ESP) - Eliminated Round 1
23. Milos Raonic (CAN) - Eliminated Round 3
24. Kei Nishikori (JPN) - Eliminated Quarter Finals
25. Juan Monaco (ARG) - Eliminated Round 1
26. Marcel Granollers (ESP) - Eliminated Round 2
27. Juan Ignacio Chela (ARG) - Eliminated Round 3
28. Ivan Ljubicic (CRO) - Eliminated Round 1
29. Radek Stepanek (CZE) - Eliminated Round 1
30. Kevin Anderson (RSA) - Eliminated Round 3
31. Jurgen Melzer (AUT) - Eliminated Round 1
32. Alex Bogomolov Jr (RUS) - Eliminated Round 2
AUSTRALIAN OPEN - Melbourne Park, AUS
Monday 16th to Sunday 29th January 2012.
SEEDWATCH - Womens Singles

1. Caroline Wozniacki (DEN) - Eliminated Quarter Finals
2. Petra Kvitova (CZE) - Eliminated Semi Finals
3. Victoria Azarenka (BLR) - CHAMPION
4. Maria Sharapova (RUS) - Runner Up
5. Na Li (CHN) - Eliminated Round 4
6. Samantha Stosur (AUS) - Eliminated Round 1
7. Vera Zvonareva (RUS) - Eliminated Round 3
8. Agnieszka Radwanska (POL) - Eliminated Quarter Finals
9. Marion Bartoli (FRA) - Eliminated Round 3
10. Francesca Schiavone (ITA) - Eliminated Round 2
11. Kim Clijsters (BEL) - Eliminated Semi Finals
12. Serena Williams (USA) - Eliminated Round 4
13. Jelena Jankovic (SRB) - Eliminated Round 4
14. Sabine Lisicki (GER) - Eliminated Round 4
15. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) - Eliminated Round 2
16. Shuai Peng (CHN) - Eliminated Round 2
17. Dominika Cibulkova (SVK) - Eliminated Round 2
18. Svetlana Kuznetsova (RUS) - Eliminated Round 3
19. Flavia Pennetta (ITA) - Elminated Round 1
20. Daniela Hantuchova (SVK) - Eliminated Round 3
21. Ana Ivanovic (SRB) - Eliminated Round 4
22. Julia Goerges (GER) - Eliminated Round 4
23. Roberta Vinci (ITA) - Eliminated Round 2
24. Lucie Safarova (CZE) - Eliminated Round 1
25. Kaia Kanepi (EST) - Eliminated Round 2
26. Anabel Medina Garrigues (ESP) - Eliminated Round 3
27. Maria Kirilenko (RUS) - Eliminated Round 3
28. Yanina Wickmayer (BEL) - Eliminated Round 1
29. Nedezda Petrova (RUS) - Eliminated Round 2
30. Angelique Kerber (GER) - Eliminated Round 3
31. Monica Niculescu (ROU) - Eliminated Round 3
32 - Petra Citkovska (CZE) - Eliminated Round 2
MENS SINGLES - FINAL
1 - Novak Djokovic(SRB)
def
2 - Rafael Nadal(ESP)
5-7 6-4 6-2 6-7(5) 7-5

WOMENS SINGLES - FINAL
3 - Victoria Azarenka(BLR)
def
4 - Maria Sharapova(RUS)
6-3 6-0

MENS DOUBLES - FINAL
Leander Paes(IND) / Radek Stepanek(CZE)
def
1 - Bob Bryan(USA) / Mike Bryan(USA)
7-6(1) 6-2

WOMENS DOUBLES – FINAL
Svetlana Kuznetsova(RUS) / Vera Zvonareva(RUS)
def
11 - Sara Errani(ITA) / Roberta Vinci(ITA)
5-7 6-4 6-3

MIXED DOUBLES - FINAL
8 - Bethanie Mattek-Sands(USA) / Horia Tecau(ROU)
def
5 - Elena Vesnina(RUS) / Leander Paes(IND)
6-3 5-7 [10-3]

JUNIOR BOYS SINGLES - FINAL
1 - Luke Saville(AUS)
def
Filip Peliwo(CAN)
6-3 5-7 6-4

JUNIOR GIRLS SINGLES - FINAL
14 - Taylor Townsend(USA)
def
4 - Yulia Putintseva(RUS)
6-1 3-6 6-3

JUNIOR BOYS DOUBLES - FINAL
6 - Liam Broady(GBR) / Joshua Ward-Hibbert(GBR)
def
Adam Pavlasek(CZE) / Filip Veger(CRO)
6-3 6-2

JUNIOR GIRLS DOUBLES - FINAL
Gabrielle Andrews(USA) / Taylor Townsend(USA)
def
1 - Irina Khromacheva(RUS) / Danka Kovinic(MNE)
5-7 7-5 [10-6]

MENS WHEELCHAIR SINGLES - FINAL
1 - Maikel Scheffers(NED)
def
Nicolas Peifer(FRA)
3-6 7-6(2) 6-0

WOMENS WHEELCHAIR SINGLES - FINAL
1 -Esther Vergeer(NED)
def
2 -Aniek Van Koot(NED)
6-0 6-0

MENS WHEELCHAIR DOUBLES - FINAL
2 - Ronald Vink(NED) / Robin Ammerlaan(NED)
def
1 - Stephane Houdet(FRA) / Nicolas Peifer(FRA)
6-2 4-6 6-1

WOMENS WHEELCHAIR DOUBLES – FINAL
1 - Esther Vergeer(NED) / Sharon Walraven(NED)
def
2 - Aniek Van Koot(NED) / Marjolein Buis(NED)
4-6 6-2 6-4

QUAD WHEELCHAIR SINGLES – FINAL
2 - Peter Norfolk(GBR)
def
1 - David Wagner(USA)
4-6 6-4 6-2

QUAD WHEELCHAIR DOUBLES – FINAL
1 - Andrew Lapthorne(GBR) / Peter Norfolk(GBR)
def
2 - David Wagner(USA) / Noam Gershony(ISR)
6-4 6-2